Futbalové kluby v Barcelone – sezóna 2018-19

domovom FC Barcelony, ale aj RCD Espanyolu. RCD Espanyol, plným názvom Reial Club Deportiu Espanyol, hrá domáce zápasy na štadióne Cornellá-El Prat. Tento novo-postavený štadión sa nachádza na predmestí Barcelony, Cornellá de Llobregat.

Futbalové kluby v Barcelony – obsah

      1. Futbalové kluby Barcelony na mape
      2. Futbalové kluby v La Lige

1. Futbalové kluby Barcelony na mape

Barcelony na mape

2. Futbalové kluby v La Lige

V súčasnosti má Barcelona dva kluby, ktoré hrajú na najvyššej úrovni. FC Barcelona a RCD Espanyol hrajú v španielskej Primera Division, taktiež nazývanej La Liga. Veľká rivalita je aj medzi klubmi samotnými. A to hlavne, keď sa stretnú proti sebe na ihrisku. Derbi de Barcelona je určite niečo čo si nenechajte ujsť!

1. FC Barcelona

V skutočnosti existuje len jeden futbalový klub, ktorý je naozaj futbalovým klubom Barcelony. A tým je FC Barcelona. Založený bol 29. novembra 1899 Švajčiarom Johanom Joanom Gamperom. Už od svojho založenia, klub zaznamenal nemalé úspechy. V 80-tych rokoch minulého storočia mal klub niekoľko výkyvov, ale keď sa Johan Cruyff v roku 1988 vrátil naspäť do klubu ako tréner, začalo najúspešnejšie obdobie klubovej histórie. Pod vedením trénera Cruyffa, vyhrala FC Barcelona 4 národné tituly a Európsky pohár 1. Počas nasledujúcich rokov, sa v FC Barcelone vystriedali tréneri ako Bobby Robdon a Loius van Gaal a FC Barcelona ostala veľmi úspešnou. Pod vedením španielskeho trénera Josepa Guardiola sa FC Barcelona stala v roku 2009 prvým klubom, ktorý vyhral všetkých šesť klubových cien. FC Barcelona vtedy vyhrala Ligu majstrov, národný šampionát, Španielsky pohár, Európsky superpohár, Španielsky superpohár a klubové Majstrovstvá sveta. Absolútnou hviezdou FC Barcelony je Lionel Messi, ktorý sa zaslúžil o veľké úspechy tohto klubu. Neuveriteľné množstvo gólov a asistencií počas sezóny mu dopomohlo k výhre cien ako 5x Golden Ball, cena pre najlepšieho futbalistu sveta.

Camp Nou Barcelona

Štadión, kde hrá FC Barcelona domáce zápasy sa nazýva Camp Nou. Niektorí mu hovoria aj Nou Camp, čo znamená nové ihrisko. Štadión bol otvorený v roku 1957. V súčasnosti má štadión kapacitu vyše 99 000 miest a ľahko sa k nemu dostanete metrom. Linka metra číslo 5 a zastávka Collblanc sa nachádza 5 minút chôdze od štadióna. Taktiež zastávka metra Badal sa nachádza v blízkosti štadióna. Na štadióna sa dá dostať aj na bicykli!
Náš tip: V závislosti od sezóny, kedy na zápas vycestujete, teploty môžu nízke. Zoberte si so sebu deku alebo teplý sveter.

2. RCD Espanyol

Reial Club Deportiu Espanyol alebo RCD Espanyol bol založený 20. októbra 1920 ako reakcia na založenie FC Barcelony. Bol to prvý klub sponzorovaný Španielmi. Od otvorenia Primera Division v roku 1928 sa klubu ešte ani raz nepodarilo získať vysnívaný titul. RCD Espanyol však vyhral 4x Španielsky pohár, naposledy v roku 2006. Dvakrát sa dostal do finále Pohára UEFA, kde po oba razy prehral až po penaltách.

RCD Espanyol

Od roku 1997 do roku 2009, hral Espanyol domáce zápasy na štadióne Lluis Company. Nový štadión Cornellá-El Prat, s kapacitou 42 000 divákov bol otvorený v roku 2009. Pred otvorením sa na štadióne odohral priateľský zápas medzi Espanyol a Liverpoolom FC. Espanyol vyhral 3-0.
Futbalový víkend v Barcelone? Rezervujte si futbalový zájazd do Barcelony už teraz a pozrite si napínavý španielsky futbal.