Všetky futbalové kluby v Madride – Sezóna 2018-19

Hlavné mesto Španielska, Madrid, je asi najznámejšie pre svoje dva futbalové kluby: Real Madrid a Atlético Madrid. Obidva kluby patria do špičkového španielskeho futbalu a hrajú v La Lige. Madrid má samozrejme oveľa viac futbalových klubov, ktoré hrajú vo všetkých španielskych ligách. Od La Ligy až po Segunda Division B. V našom článku sa dozviete všetko o profesionálnych kluboch v Madride.

Futbalové kluby v Madride – obsah

  1. Futbalové kluby na mape
  2. Futbalové kluby v La Lige
  3. Futbalové kluby v Segunda Division A
  4. Futbalové kluby v Segunda Division B

1. Futbalové kluby na mape

Futbalové kluby v Madride na mape

2. Futbalové kluby v La Lige

Od povýšenia Rayo Vallecana je v Madride momentálne 5 futbalových klubov na najvyššom španielskom levely. Real Madrid, Atlético Madrid, Getafe CF, CD Leganés a Rayo Vallecano sú všetky v Primera Division, nazývanej aj La Liga. Toto je najväčší počet madridských klubov v Primera Division aký kedy bol!

Futbalové kluby založenýštadión
Real Madrid1902Santiago Bernabéu
Atlético Madrid1903Wanda Metropolitano
Getafe CF1983Coliseum Alfonso Pérez
Leganes CD1928Estadio Municipal de Butarque
Rayo Vallecano1924
Campo de Fútbol de Vallecas

2.1 Real Madrid

Real Madrid je najväčším futbalovým klubom v Madride, ktorý bol pôvodne založený v roku 1902 pod názvom Madrid Club de Fútbol. Meno “Real” dostal klub od kráľa Alfonsa XIII až v roku 1920. Real Madrid sa priebehu rokov stal najúspešnejším klubom v Španielsku a dokonca aj vo svete. Klub vyhral 7-krát Ligu Majstrov, 6-krát Európsky pohár 1, 33-krát španielsky národný titul, 19-krát španielsky pohár a niekoľko ďaľších veľkých cien. Posledné tri roky bol Real veľmi úspešný v Lige Majstrov kedy sa mu podarilo vyhrať pohár až trikrát za sebou.
Santiago Bernabéu
Štadión, v ktorom hrá Real Madrid svoje domáce zápasy je veľkolepý štadión Santiago Bernabéu. Na štadión sa môžete dostať (tmavo-modrou) linkou metra číslo 10. Stanica metra s názvom Santiago Bernabéu sa nachádza hneď v blízkosti štadióna.

2.2 Atlético Madrid

Atlético Madrid bol založený len rok po Reale Madrid, v roku 1903. Druhý najväčší futbalový klub v Madride nemal vždy ten istý názov. Atlético bol založený ako Athletic Club Sucursal, no 30 rokov po jeho vzniku sa meno zmenilo na Atlético Aviación a nakoniec sa meno zmenilo na súčasný názov Atlético Madrid. Za posledných pár rokov sa z outsidera stal seriózny súper Barcelony a Realu Madrid v národnej La Lige. Dokopy sa Atlético Madrid stal španielskym šampiónom 10-krát, posledný krát v sezóne 2013/14.
Wanda Metropolitano
Štadiónom Atlético Madrid býval pôvodne štadión Vincente Calderón, avšak odnedávna hráva Atlético na štadióne Wanda Metropolitano. Štadión Wanda Metropolitano má kapacitu 68 000 miest a je pomerne ľahko dostupný metrom. Najbližšia zastávka k štadiónu je Estadio Metropolitano na linke metra 7. Náš tip: vyhraďte si na cestu dostatok času, keďže v deň konania zápasu je metro plné futbalových fanušíkov.

2.3 Getafe CF

Getafe Club de Fútbol alebo aj Getafe CF bol oficiálne založený v roku 1946. Klub sa nachádza v meste s tým istým menom – Getafe – časť metropolisu Madrid. Getafe CF ešte nikdy nevyhral žiadnu cenu a neustále strieda La Ligu s Priméra Division A. Najväčší rival klubu Getafe CF je ďaľší klub z Madridu – Leganés. Derby medzi týmito dvoma klubmi je oveľa viac napätejšie ako derby medzi Realom Madrid a Atléticom Madrid.
Getafe CF
Domovským štadiónom Getafe CF je Coliseum Alfonso Peréz. Konštrukcia štadióna bola skončená v roku 1998 a štadión dnes ponúka miesta pre 17 000 divákov. Najlepším spôsobom akým sa možno dostať na štadión je metro. Najbližšia zastávka metra je Los Espartales na linke metra číslo 12. Zo zastávky metra sa dostanete na Getafe štadión za menej ako 3 minúty.

2.4 CD Leganés

CD Legánes originálne vznikol v roku 1928 a momentálne hrá v Primera Division. Toto však nebolo vždy tak. Legánes hrával väčšinu svojej existencie v nižšej španielskej lige. V roku 1977 sa klub dostal do štvrtej španielskej divízie a odvtedy sa klub posúval neustále vyššie a vyššie. V roku 1987 sa dostal do tretej divízie a o 6 rokov neskôr už do druhej. V sezóne 2015-16 sa klub po prvýkrár v histórií dostal do La Ligy.
Leganes CD
Farby Legánes sú modrá a biela, tak ako môžete vidieť aj na klubovom štadióne. Legánes hrá zápasy na Estadio Municipal de Butarque s miestami pre okolo 12 400 divákov. Štadión sa nachádza v maličkom meste Legánes, asi 10km od centra Madridu. Na štadión sa ľahko dostanete vlakom C-5 smer Humanes alebo Fuenlabrada.

2.5 Rayo Vallecano

Klub Rayo Vallecano sa nachádza v Madride, v distrikte Vallecas. Klub existuje od roku 1924 a hral v každej divízií španielskeho futbalu. V posledných rokoch dominovali vzostup a následný zostup klubu. V roku 2011 sa klub dostal do La Ligy, no v roku 2016 sa znova prepadol. Od tejto sezóny sa Rayo Vallecano znova dostal na najvyšší level, potom ako vyhral titul v Segunda Division A. Vďaka tomuto úspechu má dnes Madrid najväčší počet klubov v La Lige.
Rayo Vallecano
Rayo Vallecano hrá domáce zápasy na štadióne Camp de Fútbol de Vallecas. Štadión má kapacitu 14 700 miest a väčšina z nich je na sedenie. Odporúčame vám cestovať na štadión mestkou hramadnou dopravou. Z centra Madridu sa štadión dostanete metrom v priebehu 20 minút. Linka metra čislo 1 a zastávka s názvom Portazgo sa nachádza pri štadióne.

3. Futbalové kluby v Segunda Division A

V tejto sezóne hrajú v Segunda Division A dva madridské kluby. Sú to AD Alcorcón a Rayo Majahonda.

3.1 AD Alcorcón

Agrupación Deportiva Alcorcón je relatívne mladým klubom, ktorý bol založený iba v roku 1971. Klub sa nachádza v mestkej časti Madridu, Alcorón. Klub je od roku 2010 aktívny v druhej španielskej divízií. V sezóne 2009-10 sa klub stal šampiónom Segunda Division B. Najpamätnejší zápas Alcorcónu sa odohral v sezóne 2009-10 keď Alcorcón zdolal Real Madrid 4-0 v Copa del Rey.
AD Alcorcón
Štadión klubu je Municipal de Santo Domingo. Štadión má štyri tribúny so sedadlami a kapacitu 7000 divákov. Na štadión sa môžete dostať už za 30 minút priamo z centra Madridu. Odveziete sa vlakom C-5 smer Humanes a Fuenlabrada, výstupite na zastávke Las Retamas. Štadión sa náchadza 10 minút chôdze od zastávky.

3.2 Rayo Majahonda

Club de Fútbol Rayo Majohonda alebo Rayo Majohonda bol založený v roku 1976. Skoro počas celej svojej existencie, hral klub v španielskej štvrtej divízií – Tercera Division. V sezóne 2014-15 pod vedením trénera a klubovej legendy Antonia Irionda sa klub dostal do Segunda Division B. O tri roky neskôr, v roku 2018, sa klub vybojoval do Segunda Division A po prvýkrát.
Rayo Majahonda
Rayo Majohonda hrá domáce zápasy na štadióne Cerro del Espino. Štadión má kapacitu 8 000 miest. Z centra Madridu sa na štadión nedá dostať mestkou hormadnou dopravou. Na štadión sa môžete dostať autom z centra mesta za 30 minút.

4. Futbalové kluby v Segunda Division B

Segunda Division B je tretia španielska divízia. Dva madridské kluby hrajú v tejto divízií – Internacional de Madrid, CF Fuenlabrada a druhé/rezervné tímy Realu Madrid a Atlética Madrid.

4.1 Internacional de Madrid

Internacional de Madrid je stále veľmi mladým klubom a jedným z najmenších futbalových klubov v Madride. Klub bol založený skupinou podnikateľov iba v roku 2002. Klub je momentálne aktívny v skupine 1 v Segunda Division B, v ktorej hrá iba prvý rok. V roku 2002 Internacional de Madrid začal hrať v 8. španielskej divízií. V roku 2003 sa klub dotal do 6. divízie a o rok na to do piatej. Chvíľku trvalo kým sa klub opäť vypracoval na vyššiu ligu, ale už v roku 2010 sa klub dostal do 4. divízie a minulý rok do tretej.
Internacional de Madrid
Internacional de Madrid hrá zápasy v štadióne Polideportivo Municipal Boadilla del Monte. Štadión má iba jednu tribúnu. Najlepší spôsob ako sa dostať na štadión, je autom. Dostať sa na štadión mestkou hromadnou dopravou je dosť obtiažne.

4.2 CF Fuenlabrada

Fuenlabrada je pravdepodobne najväčším futbalovým klubom z Madridu v Segunda Division B. Klub bol založený v roku 1975. Počas rokov sa klub dostal až do tretej španielskej divízie. Klubový rozpočet činí až 3 milióny eur a klub má aj veľký štadión. Štadión Fernando Torrres je pomenovaný po špičkovom španielskom útočníkovi Atlética Madrid, Liverpoolu a Chelsea FC Fernandovi Torresovi.
CF Fuenlabrada
Štadión sa nachádza pomerne ďaleko od centra mesta. S mestkou hromadnou dopravou sa na štadión dostanete za približne 1 hodinu aj 20 minút. Najlepšia možnosť ako sa dostať na štadión je autom. Cesta vám bude trvať približne 30 minút.

4.3 Real Madrid Castilla and Atlético Madrileño

Real Madrid Castilla je meno druhého (rezervného) tímu Realu Madrid. Najväčším úspechom tohto tímu bolo finále Copa del Rey v roku 1980, kedy sa stretol voči samotnému Realu Madrid (zápas skončil 4-0 pre “veľký” Real). Real Madrid Castilla sa dokonca zúčastnil Európskeho pohára II v roku 1981. Madridský rezervný tím počas posledných rokov striedal Segunda Division A a Segunda Division B. Štadión, na ktorom hrá tím svoje zápasy sa nazýva Alfredo Di Stéfano, pomenovaný podľa klubovej legendy Realu Madrid – Alfredovi Di Stefanovi.
Estadio Alfedo Di Stefano
Atlético Madrid B, tiež známy pod názvom Atlético Madrileño, hrá taktiež v Segunda Division B. V sezóne 1963-64 sa Atlético Madrid rozhodol založiť druhý tím, ktorý naštartoval svoju kariéru v 4. španielskej divízií (Tercera Division). V posledných rokoch však klub hrá v Segunda Division B. Tím však nehrá zápasy v Madride, ale v malom mestečku Majahonda. Domovom Atlética Madrid B je štadión Cerro del Espiro. Štadión má kapacitu 8 000 miest.