17 futbalových klubov v Londýne

 Londýn je svetoznámy pre svoj futbalový kapitál vďaka 17 klubom, ktoré sa v Londýne nachádzajú. Tieto futbalové kluby sa nachádzajú v rozličných častiach anglického hlavného mesta.

 

Obsah futbalových klubov v Londýne

  1. Futbalové kluby v Londýne na mape
  2. Futbalové kluby v Premier League
  3. Futbalové kluby v Championship
  4. Futbalové kluby vo Football League I
  5. Futbalové kluby vo Fotoball League II
  6. Futbalové kluby v Conference National

<

1. Futbalové kluby v Londýne na mape

2. Futbalové kluby v Premier League

V súčasnosti hrá  na najvyššom levely v Premier League 7 futbalových klubov z Londýna. Arsenal, Chelsea a Tottenham Hotspur sú favoriti na titul skoro každý rok. Crystal Palace, Watford a West Ham United sú viac stabilnejšie kluby. Fulham sa vrátil naspäť do Premier League len túto sezónu.

Kluby

Stanovený

štadión

Arsenal1886Emirates Stadium
Chelsea1905Stamford Bridge
Crystal Palace1905Selhurst Park
Fulham1879Craven Cottage
Tottenham Hotspur1882Tottenham Hotspur Stadium
Watford1881Vicarage Road
West Ham United1895Olympic Stadium

1. Arsenal

Arsenal bol založený robotníkmi kráľovskej zbrojnej fabriky už v roku 1886. Z tohto dôvodu bol aj vybraný názov klubu – Arsenal. Prezývka klubu je “The Gunners”. Arsenal vyhral najviac trofejí zo všetkých londýnskych futbalových klubov: 13 ligových titulov, 13 FA pohárov, 2 ligové poháre, 15 Community Shields pohárov, 1 Európsky pohár II a Trade Fair mestký pohár. Tento úspech sa čiastočne podaril aj vďaka viacerým špičkovým holandským hráčom. Dennis Bergkamp, Marc Overmars, Robin van Persie a Giovanni van Bronckhorst hrajú všetci za Arsenal.

Na Arsenal štadión, tzv. Emirates štadión, sa dostanete tmavo-modrou linkou metra Piccadily smerom na Cockforsters. Vystúpiť môžete na zastávke Holloway Road alebo Arsenal. Náš tip je vystúpiť na zastávke Arsenal, kde si budete mať možnosť pozrieť starý Highbury. V súčasnosti je to apartmánový komplex, ale originálna tribúna vyzerá spredu stále tak isto.

emirates-stadium-arsenal-sports-plain-1

2. Chelsea

Chelsea bol založený 10. marca 1905 a je to jediný londýnsky klub, ktorý kedy vyhral Ligu majstrov. A naviac, “The Blues”,  tak ako Ajax, Juventus a Bayern Mníchov, vyhral aj tri hlavné UEFA súťaže (Európsku ligu, Európsky pohár II a Ligu majstrov). Od 1. júla 2003, bol Chelsea stálym členom top šestky v Premier League. V tento deň Abramovic kúpil klub a finančné možnosti sa stali neobmedzenými. Od roku 2003 klub vyhral 5 zo 6 šampionátov.

 

 

Na Chelsea štadión, Stamford Bridge, sa dostanete tmavo-zelenou linkou metra District smer Wimbledon. Vystúpiť musíte na zastávke Fulham Broadway. Štadión sa nachádza 400 metrov od zastávky smerom doľava.

3. Crystal Palace

Crystal Palace bol založený 10. septembra 1905 a pomenovaný podľa budovy Crystal Palace postavenej pre svetovú exhibíciu v roku 1851. Orly hrajú domáce zápasy v južnom Londýne v ikonickom Selhurst Parku. Momentálne, holanďania, Patrick van Aanholt a Jairo Riedewald bránia farby klubu Crystal Palace.

Chcete navštíviť Selhurst Park? Na štadión sa dostanete linkou Thameslink z vlakovej stanice Blackfairs smerom na Gatwick Airport. Vystúpiť musíte na zastávke Norwood Junction. Choďte smerom na Oliver Grove a zabočte doľava na Holmesdale Road. Po 500 metroch sa dostanete priamo na štadión, ktorý bude po vašej pravej strane.

4. Fulham

Fulham bol založený v roku 1879 a je najstarším klubom, ktorý kedy hral v Premier League. Tento rok sa nachádzajú na špičke, aj napriek 4 ročnej absencií. Fulhamu sa však nikdy nepodarilo vyhrať tú najvyššiu cenu. V roku 1975 a v roku 2010, boli “The Cottagers“ veľmi blízko vytúženej trofeji. Nanešťastie však klub v roku 1975 prehral vo finále FA Cupu proti West Ham United a v roku 2010 v Európskej lige proti Atlético Madrid.

Fulham FC hrá domáce zápasy na svojom štadióne Craven Cottage. Známy škótsky architect Archibald Leitch dizajnoval hlavnú grand tribúnu a štadión sa nachádza priamo  v centre obytnej časti Londýna. Najľahšie je dostať sa na štadión tmavo-zelenou linkou District line a vystúpiť na zastávke metra Putney Bridge. Zo zastávky sa popri Temži ľahko dostanete na štadión.

5. Tottenham Hotspur

Najväčším rivalom Arsenalu je Tottenham Hotspur, ktorý bol založený 5. septembra 1882. V posledných rokoch hrali “Spurs“ tak dobre, že sú súčasťou top šestky v Premier League. Aj napriek takýmto dobrým výkonom, je to už viac ako 50 rokov odkedy sa Tottenham naposledy stal šampiónom. V tomto storočí vyhrali iba League Cup v roku 2008.

Túto sezónu sa Tottenham presťahuje do nového štadióna – Tottenham Hotspur štadión – ktorý bol postavený na tom istom mieste ako bývalý White Hart Lane. Počas minulej sezóny a časť tejto sezóny hral Tottenham domáce zápasy vo Wembley. Na nový štadión sa dostanete svetlo-modrou linkou metra Victoria smerom na Walthamstow Central. Prestúpite na zastávke Seven Sisters na linku smerom na Cheshunt a vystúpite na zastávke White Hard Lane.

6. Watford

Watford FC bol založený v roku 1881 a nenachádza sa v meste Londýn. Nachádza sa v predmestí nazývanom Watford v metropole Londýna. Od sezóny 2015-2016 bol Watford súčaťou tímov, ktoré hrajú v Premier League. V posledných troch sezónach sa umiestnil na 13., 17. a 14. mieste. Počas svojej celej histórie však Watford väčšinou hral v druhej, tretej alebo dokonca aj štvrtej lige anglického futbalu.

Watford-Stadium-Vicarage-Road

Watford hrá domáce zápas na Vicarage Road. Na štadión sa dostanete metrom smerom na Watford (linka Metropolitan). Vystúpite na zastávke Watford a na štadión môžete ísť pešo (cca 15 minút) alebo možete nasadnúť na autobus číslo 324 smer Maple Cross a ten vás zavezie až pred štadión.

7. West Ham United

West Ham United bol založený v roku 1895 pod názvom Thames Ironworks. V roku 1900 sa meno zmenilo na súčasný West Ham United a v roku 1919 sa klub dostal do Football League (predchodcu Premier League). Najpamätnejšia trofej, ktorú klub získal je FA Cup v rokoch 1964, 1975 a 1980.

Olympic_Stadium_londen

K nespokojnosti fanušíkov, “The Hammers“ opustili Boleyn Ground a presťahovali sa na London Stadium v roku 2016. Na štadión sa dostanete šedou linkou metra Jubilee smerom na Stratford. Zo zastávky je to 10 minút peši na London Stadium.

 

3. Futbalové kluby v Championship

Túto sezónu hrajú v Championship, v druhej divízií anglického futbalu, tri londýnske kluby. Brentford, Millwall a Queens Park Rangers hrajú v druhej divízií už nejakú tú sezónu. Naposledy hrali v Premier League iba Queens Park Rangers a to v sezóne 2014-15

8. Brentford

Brenford bol založený v roku 1889 a je najviac známy vďaka unikátnemu Griffin Park štadiónu. Na každom rohu štadióna nájdete puby a kedže sa štadión nachádza na príletovej dráhe na Heathrow, uvidíte lietadlá prelietať pponad štadión aj počas zápasu. “The Bees“ dosahovali najlepšie výsledky v 30-tich rokoch minulého storočia.

Na štadión sa dostanete tmavo-modrou linkou metra Piccadilly smerom na Heathrow Terminal 5. Vystúpite na zastávke South Ealing Stadium a z tadiaľ sa peši dostanete na štadión do cca troch minút.

9. Millwall

Millwall z južného Londýna bol založený v roku 1885 a je známy ako “pravý“ anglický klub, vďaka populárnemu filmu Green Street. V 91 sezónach sa Millwall 11x dostal do vyššej ligy a 9x sa prepadol. Klub hral väčšinu svojej histórie v druhej a tretej divízií. Najväčším úspechom klubu bolo finále FA Cupu v roku 2004.

Millwall hrá domáce zápasy na štadióne New Den od roku 1993. Na štadión sa dostanete vlakom zo stanice London Bridge Station smerom na Beckenham Juncion v South Bermondsey. Odtiaľ prejdete peši na New Den štadión.

10. Queens Park Rangers

Queens Park Rangers (QRP) klub bol založený pred 136 rokmi, v roku 1882. Najlepší klubový výsledok sa im podaril v roku 1967 keď QPR vyhrali League Cup. “The Hoops“ sa stali niekoľkokrát šampiónmi aj v nižších divíziách.

QRP hrá domáce hry na Loftus Road a štadión sa nachádza celkom blízko centra mesta. Na štadión sa dostanete linkou Central Line smerom na West Ruislip a vystúpite na zastávke White City. Potom pôjedete peši po South Africa Road a po pár sto metroch sa odstanete na štadión Loftus Road.

 

4. Futbalové kluby vo Football League I

Momentálne nehrajú v Football League Two žiadne kluby z Londýna.

KlubyStanovenýštadión
Charlton Athletic1905The Valley
AFC Wimbledon2002Kingsmeadow

Momentálne hrajú v Football League One – v tretej divízií – dva londýnske kluby. Obidva sú z južnej časti Londýna: Charlton Athletic a Wimbledon.

11. Charlton Athletic

Chartlon Athletic hrá zápasy v juhovýchodnom Londýne. “The Addicks“ hrajú na svojom ikonickom štadióne The Valley. Na tomto štadióne videli fanušíkovia hrať svoj klub v rokoch 2001-2007 dokonca aj v Premier League. V sezóne 2003-2004 Charlton Athletic dokonca skončil na 7. mieste a v roku 1947 vyhral svoju jedinú trofej na FA Cupe. Po zostupe v roku 2007 Charlton Atheltic vystriedal Championship a League One. Podporovatelia klubu ešte aj v súčasnosti protestujú proti kontroverznému belgickému majiteľovi klubu Rolandovi Duchâteletovi.

Chcete navštíviť štadión Valley a spraviť si víkendový výlet do Londýna? Na štadión sa dostanete vlakom zo stanice Cannon Street Station smerom na Barnehurst. Za 20 minút sa dostanete na stanicu Charlton.

12. AFC Wimbledon

AFC Wimbledon má bizardnú históriu. Klub vznikol len v roku 2002. Fanušíkovia starého Wimbledon FC sa rozhodli vytvoriť svoj vlastný klub, potom ako sa ich klub presťahoval do Milton Keynes (100km mimo Londýna). Okrem toho, noví majitelia zmenili meno klubu z Wimbledon FC na Milton Keynes Dons FC. Medzi rokmi 2002 a 2011 sa nový AFC Wimbledon dostal z 9. divízie do Football League Two. Dnes hrajú tzv. Dons v tretej divízií v Football League One. Zaújmavý detail: minulú sezónu sa MK Dons prepadli do League Two a momentálne sú na lepšom mieste ako starý klub. Výhra pre fanušíkov AFC Wimbledon!

AFC Wimbledon hrá momentálne svoje zápasy na štadióne Kingsmeadow s kapacitou 4850 sedadiel a o štadión sa delí s Kingstonian F.C. The Dons, však budú mať v budúcnosti nový štadión na Plow Lane s kapacitou 11 000 miest. A znova sa sen fanušíkov stane skutočnosťou, Plow Lane bolo miesto štadióna pre starý Wimbledon FC. Ak chcete navštíviť Kingsmeadow a/alebo AFC Wimbledon ešte túto sezónu, na štadión sa dostanete vlakom South Western Railway z London Waterloo Station. Po 25 minútach vystúpite na statici Norbiton a odtiaľ je to 10 minút peši na Kingsmeadow.

5. Futbalové kluby vo Football League II

Momentálne žiadne kluby z Londýna v Football League Two.

6. Futbalové kluby v Conference National

13. Sutton United

Sutton United existuje už 120 rokov a hrá svoje domáce zápasy na Gander Green Lane. Minulú sezónu sa skoro dostali do Football League Two (nikdy nehrali vyššie ako Conference National). Bohužial však prehrali v semi-finále play-offs proti Boreham Wood 3-2.

 

Gander Green Lane sa nachádza na predmestí južného Londýna. Z centra mesta sa na štadión dostanete za cca 1 hodinu metrom a vlakom. Zelenou linkou District line do Wimbledonu a na zastávke prestúpite na Thameslink vlak smer Sutton. Za 15 minút vystúpite na zastávke West Sutton. Štadión sa nachádza hneď vedľa vlakovej stanice.

 14. Leyton Orient

Leyton Orient hrá zápasy na Brisbane Road na východe Londýna blízko West Ham United. Klub existuje od roku 1881 a je súčasťou Football League už 112 rokov. 22. apríla 2017 sa niečo stalo a klub sa prepadol do Conference National, kde hrá až dodnes.

Chcete navštíviť Brisbane Road? Na štadión sa dostanete linkou metra District smerom na Upminster, na zastávke Mile End prestúpite na červenú linku Central smerom na Loughton a vystúpite na stanici Leyton. Prejdete peši smerom na sever na High Road Leyton, zabočíte doľava na Buckingham Road a za malú chvíľku uvidíte Brisbane Road.

15. Boreham Wood

Boreham Wood bol založený v roku 1948 a hrá zápasy v Conference National na štadióne Meadow Park. Vo svojej 70-ročnej histórií hral The Wood hlavne v nižších divíziach. V roku 2015 sa klubu podaril ich najlepší úspech, keď sa klub dostal do Conference National. Minulý rok dokonca skončil na 4. mieste, ale v play-off finále prehral vo Wembley proti Tranmere Rovers.

Meadow Park sa nachádza na severa Londýna, blízko Watfordu FC. Na štadión sa pohodlne dostanete z centra Londýna. Šedou linkou metra Jubilee smerom na Stanmore, prestúpite na zastávke West Hampstead na vlak Thamesink smerom na St. Albans City a vystúpite na Elstree & Borehamwood vlakovej stanici. Na stanici nasadnete na autobus číslo 292 smerom na Colindale  a vystúpite na zastávke Elstree Studios. Po krátkej chôdzi sa dostanete na štadión Meadow Park.

16. Bromley FC

Bromley FC existuje už  126 rokov, ale počas svojej dlhej histórie hral iba v nižších divíziách. Vrcholom ich kariéry bola účasť v FA Cupe a zápasy proti Gillingham, Colchester United, Leytom Orient, Fleetwood Town a Dartfordu.

Bromley FC hrá domáce zápasy na štadióne Hayes Lane. Je to malý štadión s kapacitou 5000 miest a z toho je iba 1300 sedadiel. Je to tradičný anglický štadión s veľa miestami na státie. Ak chcete navštíviť Hayes Lane, musíte cestovať juhovýchodnou vlakovou linkou z London Victoria Station smerom na Canterbury West. Vystúpite na zastávke Bromley South a po 15 minútach chôdze sa dostanete na štadión.

17. Dagenham & Redbrigde

Dagenham vznikol iba v roku 1992, keď sa spojili Dagenham a Redbridge Forest. Oba kluby zažívali ťažké časy pre nízku účastnosť divákov na zápasoch. 7. apríla 2007 vyhral Dagenham proti Aldershot Town 2-1 a tým sa dostal do Football League po prvý krát. V sezóne 2009-2010 sa “The Daggers“ dokonca dostali do League One, kde sa im podarilo ostať iba jednu sezónu. V súčasnosti hrá Dagenham v Conference National, kde sa prepadol z League Two v roku 2006.

Dagenham hrá zápasy na východe Londýna, na štadióne Victoria Road s kapacitou 6078 miest. Na štadión sa dostanete zelenou linkou Disctrict smerom na Upminster. Vystúpite na stanici Dagenham East Station a peši budete pokračovať smerom na sever na Rainham Road, po pár sto metroch odbočíte doľava na Victoria Road a uvidíte štadión.

Ešte ste si nevybrali futbalový výlet do Londýna? Potom sa pozrite na naše Londýnske futbalové výlety